Hooneymoon Bridge

Naziv Hooneymoon Bridge može se primeniti na bilo koju adaptaciji Contract Bridge za dva igrača.

Postoji nekoliko verzija Hooneymoon bridge kartaške igre.

Svi oni koriste paket od 52 karte, sa bojama i kartama u svakoj boji kao u Bridžu. Bodovanje je isto kao u Rubber Bridgeu.

Hooneymoon bridge je vrlo složena i kompleksna kartaška igra.

Činjenice

Igrači2
Uzrast18+
Špilstandardni
Karte52

Pravila igre Draw bridge

Dva igrača koriste standardni špil od 52 karte. Odela i karte u svakoj boji rangiraju se kao u Bridžu.

Delilac je igrač po dogovoru, a njegov protivnik seče. Delilac deli 13 karata svakom igraču, jednu po jednu. Preostalih 26 karata se stavljaju licem nadole da formiraju gomilu iz koje se karte izvlače tokom igre. Ovo je poznato kao deonica. Draw bridge je podvrsta Hooneymoon bridg-a.

Prvih 13 trikova igra se bez aduta. Igrač koji nije delilac vodi do prvog trika, i nije potrebno slediti ga.

Ovi trikovi se ne računaju u rezultat – jednostavno se odbacuju – ali pobednik svakog trika izvlači gornju kartu s vrha deonice, a gubitnik uzima sledeću kartu. Prilikom izvlačenja karte dodajete je u svoju ruku bez da je pokazujete protivniku.

Varijacije

Neki igrači okreću gornju kartu zalihe licem prema gore pre nego što povedu svaki trik, tako da u prvih 13 trikova znate koju ćete kartu pokupiti ako dobijete trik (ali ne i ako izgubite).

Neke igre morate slediti u prvih 13 trikova. Međutim, pošto sledeća boja nije primenjiva kada igrači izvlače nove karte nakon svakog trika, verovatno je bolje da ne odigrate potez. U poslednjih 13 trikova odelo se uvek mora pratiti kao u Bridžu.

Nakon 13 trikova svaki igrač ima još 13 karata, a ako su u dobrom sećanju znaće jedni drugima ruke. Igrači sada licitiraju kao u Contract Bridgeu, dok jedan igrač ne prođe. Zatim se igra konačni ugovor, a protivnik ponuđača vodi do prvog trika. Odelo se mora pratiti, kao u Bridžu.

Crtanje i odbacivanje mosta

Karte se ne dele, ali nakon mešanja i presecanja, 52 karte se slažu licem prema dole.

Igrači naizmenično izvlače karte na sledeći način: na vašem redu vi gledate gornju kartu deonice (bez da je pokažete protivniku). Možete ili uzeti ovu kartu i dodati je u svoju ruku ili je odbaciti na gomilu odbacivanja licem prema dole.

Ako odbijete prvu kartu, morate uzeti sledeću kartu i dodati je u ruku. Ako uzmete prvu kartu zaliha, gledate sledeću kartu i morate je odbaciti licem prema dole.

Igrači naizmenično igraju dok se zalihe ne iscrpe. U ovom trenutku, svaki igrač ima ruku od 13 karata i video je 13 od 26 karata u hrpi za odbacivanje, ali ne zna koja je od ostalih 26 karata u ruci protivnika.

Igrači sada licitiraju kao u Contract Bridgeu, dok jedan igrač ne prođe. Zatim se igra konačni ugovor, a protivnik ponuđača vodi do prvog trika. Odelo se mora pratiti, kao u Bridžu.

Varijacije

Neki igraju tako na izvlačenju, igrač koji prihvati gornju kartu deonice ne gleda i odbacuje sledeću kartu. U ovoj verziji, generalno će ostati neke kartice zaliha kada svaki igrač prikupi svojih 13 karata. Nijedan igrač ne zna koje su ove preostale karte.

Dvostruki Dummy Bridge

Dva aktivna igrača sede jedan pored drugog. Četiri ruke od 13 karata se dele kao u bridžu – ruka za svakog igrača i dve lažne ruke. Ruka naspram svakog igrača je njihova lažna ali je ne mogu pogledati sve dok se ne licitiraju.

Dva igrača licitiraju kao u Ugovornom bridžu, dok jedan igrač ne prođe. Igrači tada gledaju svoje lažne ruke, ali ih ne pokazuju jedni drugima sve do prvog vodstva.

Deklaratorov protivnik vodi kartu do prvog trika iz ruke koja će biti na levoj strani protivnika: ovo će biti vlastita ruka protivnika ako je igrač desničar, ali protivnikova lažna ako je deklarator levoruki igrač . Obe lažne ruke su tada izložene na stolu, nasuprot njihovim vlasnicima, a igra se nastavlja kao u Bridžu, pri čemu svaki od igrača igra karte sa svoje lažne ruke na svom potezu.

Varijacije

Neki igraju tako da nijedna lažna ruka nije izložena protivniku. Nakon završetka nadmetanja, lažne karte se stavljaju u police tako da su vidljive vlasniku tokom igre, ali ne i drugom igraču.

Hans Peter Albach predlaže da kada se igra na ovaj način, dva igrača treba da sede jedan naspram drugog preko puta stola, a svaki igrač ima policu svog protivnika ispred sebe s leve strane. Dakle, ako su Jug i Istok pravi igrači, Sever i Zapad su njihovi lažni partneri.

Da bi se eliminisala bilo kakva poziciona prednost u sedenju levo ili desno, neka igra tako da su ruke uvek raspoređene, nakon nadmetanja, u smeru kazaljke na satu: protivnikova lažna ruka, ruka oglašivača, protivnik, deklarator. U ovom slučaju protivnikova ažna rukautka vodi do prvog trika.

Neki u početku dele samo 12 karata svakom igraču. Igrači mogu gledati svoje lažne ruke tokom nadmetanja. Nakon nadmetanja, delitelj deli još dve karte svakom igraču. Igrači gledaju ove dodatne karte i biraju koje će dodati svojoj ruci, a koju svojoj lažnoj.

Single Dummy Bridge

Četiri ruke se dele kao u Double Dummy Bridgeu, ali jedna ruka je izložena pre licitacije. Nakon nadmetanja, deklarator bira da li će za partnera imati izloženu lažnu ruku. U svakom slučaju, druga lažna ruka je tada izložena i igra se nastavlja kao u Double Dummy Bridgeu.

Most sa poluizloženim lažnim rukama

Igrači sede jedan pored drugog. Dele se četiri ruke od 13 karata. Ruke koje pripadaju igračima se dele normalno, ali svaka od lažnih ruku je raspoređena sa šest karata licem prema dole u nizu, jednom karticom licem nagore na vrhu svake kartice licem nadole, i sedmom karticom licem nagore na kraju reda bez kartice ispod. Svaki aktivni igrač poseduje i igra ruku nasuprot sebi.

Dva igrača licitiraju kao na Contract Bridgeu dok jedan igrač ne prođe. U ovoj verziji svaki igrač može naravno videti sedam karata svake ruke, kao i svoje karte tokom nadmetanja. Ruka s leve strane deklaratora vodi do prvog trika.

Kada na red dođe lažna ruka da igra, njen vlasnik iz nje igra okrenutu kartu, poštujući uobičajena pravila sledeće boje. Ako ovo otkriva karticu licem nadole, ta se karta okreće licem nagore na kraju trika.

Most memorije

Svakom igraču se deli 13 karata i igra se bez aduta. Odelo se mora pratiti i nema izvlačenja zamenskih karata kao u Draw Bridgeu.

Preostale karte se zatim dele, po 13 svakom igraču, licitiraju, igraju i postižu kao u Bridžu.

NAJPOPULARNIJE IGRE

Magarac

Žandari

Lažeš

Briškula